Trenuj wiecej
Trenuj więcej, a osiągniesz więcej!
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca co najmniej pół godziny ćwiczeń dziennie. To dzięki treningowi mamy więcej energii, czujemy zadowolenie i możemy pracować bardziej efektywnie. Nie trzeba zaawansowanych programów treningowych, aby być sprawnym i zdrowym.
- To właśnie małe, ale konsekwentne decyzje podejmowane codziennie robią największą różnicę - mówi PO Osbeck - trener osobisty.
Spędzanie wielu godzin w pozycji siedzącej podnosi ryzyko zaburzeń oraz chorób takich jak otyłość, cukrzyca, nadciśnienie, choroby układu krążenia i nowotwory. Jeżeli wstaniesz z krzesła i zaczniesz się regularnie ruszać, zwiększy to przepływ tlenu przez organizm, czego efektem będzie zwiększenie produkcji substancji oczyszczających krew z tłuszczów i cukrów. Ułatwi to także utrzymanie odpowiedniej wagi ciała.
- Nie tylko wielkie decyzje powodują wielkie zmiany. Należy zrozumieć, że to dzięki małym i systematycznym działaniom, które wykonujemy, najczęściej osiągniemy największe wyniki. Spacery do drukarki, wstawanie przy biurku, picie dużych ilości płynów i robienie krótkich, regularnych przerw podnosi poziom energii i zwiększa przepływ tlenu do mózgu i mięśni. – mówi PO.
Dopasuj ćwiczenia do ruchów ciała
Jeżeli praca, którą wykonujesz, wymaga pozycji siedzącej, to niektóre mięśnie przez większą część czasu są nadaktywne. Przód ramion, biodra i uda to tylko kilka z nich. Najczęściej prowadzi to do problemów z dolną częścią pleców.
- Rozciąganie klatki piersiowej i pleców, przysiady czy rozciąganie bioder są dobrym rozwiązaniem na pozbycie się takiego ryzyka. – mówi PO.
Należy także unikać siedzenia lub stania w tej samej pozycji przez dłuższy czas. Dopasuj pozycję siedzącą, tak by kolana swobodnie znajdowały się lekko poniżej poziomu bioder, a ramiona były rozluźnione.
Dla pracujących fizycznie, na stanowiskach wymagających ruchu lub podnoszenia, zalecane są inne zestawy ćwiczeń.
Wiele osób pracujących na przykład w magazynie nie myśli o rozgrzewce przed rozpoczęciem dnia pracy. Wystarczy 5-10 min, rozgrzewając biodra, plecy i ramiona, pomagasz całemu ciału przygotować się do działania. Najczęściej doznajemy kontuzji pleców, niewłaściwie unosząc ciężkie przedmioty i odwracając się w momencie skrętu tułowia - mówi PO. Podczas gdy taki ruch jest niewskazany, bo wymaga przygotowania i dużej elastyczności klatki piersiowej, bioder i ramion.
Miej wkład w zdrowie pracowników
Firma może zyskać wiele, zwracając uwagę na dobre zdrowie pracowników. Zwiększenie efektywności, polepszenie samopoczucia pracowników w pracy i poza nią oznacza ograniczenie kosztów przebywania na zwolnieniach lekarskich.
Wiele firm inwestuje w zdrowie pracowników na przykład poprzez ergonomiczne wyposażanie stanowisk. Ergonomiczne krzesła i fotele biurowe, biurka z regulacją wysokości oraz maty ergonomiczne mają duży wpływ na dobre zdrowie i samopoczucie zespołu, a przemyślane inwestycje w pracowników poprawiają kondycję całej firmy.