Międzynarodowy Dzień Kobiet - jak wspieramy równość w AJ?
Helena Christensen, Menedżerka HR w AJ Produkty.
Jak oceniasz kwestię równości płci w AJ Produkty?
– Aktywnie nad tym pracujemy, a nasza praca wykracza poza politykę i ustawowe wytyczne. Dla nas jest rzeczą oczywistą, że firma AJ powinna być otwartym, integracyjnym i równym miejscem pracy. A równość nie dotyczy tylko płci. W naszych działaniach musimy również wziąć pod uwagę inne przyczyny dyskryminacji, takie jak przynależność etniczna, tożsamość płciowa, orientacja seksualna, przekonania, wiek i poziom sprawności.
Akceptacja równości płci polega na dążeniu do świata, w którym wszyscy ludzie mają takie same prawa i możliwości. Chodzi o pracę na rzecz eliminacji nierówności i dyskryminacji. Chodzi o to, aby dać kobietom, mężczyznom i osobom, które identyfikują się jako niebinarne, takie same możliwości zabrania głosu i zasobów, aby mogły w pełni wykorzystać swój potencjał i przyczynić się do rozwoju społeczeństwa.
W tych wysiłkach nie nie wolno spocząć. Chodzi o budowanie i zarządzanie otwartą kulturą oraz wspomaganie organizacji odpowiednimi narzędziami. Kiedy nowy menedżer rozpoczyna pracę w AJ, szkolenie w zakresie przywództwa włączającego jest częścią programu wprowadzającego. Chodzi nam o jasne określenie naszych oczekiwań wobec Ciebie jako lidera, a polityka inkluzywna jest warunkiem wstępnym i jednocześnie szansą! W 2023 roku wdrożymy program w formie pogłębionego szkolenia dla wszystkich menedżerów. Pierwszym krokiem będzie uświadomienie sobie nierówności i dyskryminacji, które istnieją w społeczeństwie.
Co jeszcze jest szczególnie ważne?
- Pragniemy pomóc naszym pracownikom w godzeniu życia zawodowego i rodzinnego - a w szczególności zachęcić do równomiernego korzystania z urlopu rodzicielskiego i opieki nad chorymi dziećmi. To wszystko dlatego, że im więcej ojców bierze na siebie część odpowiedzialności, tym łatwiej kobietom konkurować o pracę na równych warunkach. Miejmy nadzieję, że na dłuższą metę doprowadzi to do powstania kultury w społeczeństwie, w której kwestia płci nie będzie nawet istotna.
Czy Międzynarodowy Dzień Kobiet jest potrzebny?
– Oczywiście! Przypomina o tym, jak kobiety w poprzednich pokoleniach walczyły o rzeczy, które obecnie uważamy za oczywiste, takie jak możliwość głosowania czy pracy zawodowej. Nie możemy zapominać o wyrzeczeniach i trudach naszych prababek, ponieważ wciąż mamy przed sobą długą drogę. Naświetlając problem równości i inne kwestie związane z podejściem włączającym, możemy wspierać i zachęcać jednostki do łamania norm i podążania za marzeniami, a następnie wspólnie możemy tworzyć bardziej równy świat.
Czym jest dla Ciebie równość?