Segregacja powinna być prosta

Segregacja u źródła i recycling powinny być proste

Segregacja odpadów u źródła to skuteczny sposób na ochronę środowiska. Indywidualne pojemniki z wyraźnym oznakowaniem ułatwiają ten proces. Papier, odpady komunalne oraz niebezpieczne są skutecznie rozdzielane i często można je poddać recyklingowi. Oto kilka wskazówek, co możesz zrobić, aby poprawić segregację u źródła w swojej firmie.
Kobieta sortuje owoce, gazety i butelki

Identyfikacja potrzeb

Recykling zużytych materiałów jest dobry dla środowiska i chroni zasoby naturalne. Puste opakowania, gazety i odpady elektryczne można łatwo przeznaczyć do recyklingu. Dzięki dobremu systemowi sortowania odpadów w miejscu pracy, segregacja staje się łatwa. Proces ten powinien być nieskomplikowany i stanowić naturalną część codziennych zajęć.

Najpierw oszacuj ilość odpadów wytwarzanych w firmie oraz zidentyfikuj te, które należy segregować. Ułatwi to stworzenie planu efektywnej segregacji odpadów. Być może w różnych miejscach potrzebnych jest kilka rodzajów pojemników. Zadania wykonywane w pomieszczeniach są często zróżnicowane, a także skutkują różną ilością i rodzajem odpadów w różnych działach firmy.

Rodzaje odpadów

Odpady niebezpieczne takie jak np. zużyte oleje, impregnowane drewno, rozpuszczalniki, odpady kolorowe i chemiczne.

Elektrośmieci to głównie kable i baterie. Do tej kategorii należy również elektronika, świetlówki, lampy energooszczędne i akumulatory.

Makulatura nadaje się do recyklingu, można z niej wytworzyć nowy papier. Oprócz gazet, do tej grupy zaliczają się broszury, ulotki, dokumenty itp.

Opakowania papierowe, czyli głównie tektura falista, kartony, pudła itp.

Opakowania z tworzyw sztucznych takie jak plastikowe puszki, tuby, butelki i styropian.

Opakowania szklane to m.in. butelki, słoje itp. Często dzieli się je na szkło przezroczyste (białe) i kolorowe.

Opakowania metalowe, czyli np. pojemniki i pokrywy ze stali i aluminium.

Odpady żywnościowe (bioodpady) to po prostu resztki żywności, które są zbierane i przetwarzane na biogaz lub bionawóz.

Odpady wielkogabarytowe to duże przedmioty, które nie są opakowaniami.

Odpady palne to wszystkie odpady z gospodarstw domowych. Są to śmieci, których nie można posegregować.
Stołówka, w której pracownik wykorzystuje szafkę do sortowania odpadów do recyklingu

Wybór pojemników

Do wyboru mamy różne pojemniki w zależności od rodzaju prowadzonej działalności oraz pomieszczeń przeznaczonych do segregacji odpadów. Nie bez znaczenia jest również liczba osób przebywających w lokalu oraz ilość wytwarzanych odpadów.

Stołówka/jadalnia:  W przypadku dużej stołówki stacja segregacji odpadów z otworami to mądry i wygodny wybór. Umieść kilka szafek obok siebie, aby segregować różne rodzaje odpadów. Pojedyncza szafka do segregacji odpadów z szufladami i plastikowymi pojemnikami to doskonała i kompaktowa alternatywa do mniejszych pomieszczeń. Dodatkowo, pojemnik na kompost do wrzucania resztek zapobiega marnowaniu żywności, przekształcając je w biogaz.

Biuro: Do recyklingu papieru może wystarczyć zwykły plastikowy pojemnik, ale jeśli zużycie papieru jest większe, lepszym rozwiązaniem będzie kosz na kółkach. Pojemniki na odpady z pokrywami w różnych kolorach nadają się do śmieci takich jak butelki PET czy aluminiowe puszki. Przyda się także oddzielny pojemnik na zużyte baterie.

Magazyn: Kontenery wywrotki doskonale nadają się do sprawnego sortowania i transportu materiałów takich jak metal, żwir, cement czy drewno. Są przystosowane do obsługi wózkiem widłowym i sprawdzą się w trudnych środowiskach. Zainwestuj w kontenery w różnych kolorach, które ułatwią segregację odpadów. Najwygodniej wybrać model samowyładowczy.

Przedszkole: Ułatw dzieciom segregację śmieci, wybierając niskie pojemniki oznaczone kolorami.

Jasne oznaczenia, prosta segregacja

Gdy pojemniki na odpady są już na swoich miejscach, oznacz je tak, aby było wiadomo, co należy do nich wrzucać. Kosze w różnych kolorach ułatwiają segregację odpadów. Innym wariantem są kolorowe naklejki z poszczególnymi typami śmieci. Można również stworzyć własne etykiety przy pomocy drukarki.

Umieść stacje i szafki do sortowania odpadów w widocznym i łatwo dostępnym miejscu. Dzięki Twoim wysiłkom więcej odpadów będzie można poddać recyklingowi i przekształcić w coś nowego.
Dziewczyna segrguje opakowania na lunch w szafce z pokrywką

Opróżnianie i czyszczenie

Pojemniki należy regularnie opróżniać; opróżnianie ich powinno być równie łatwe, jak ich napełnianie. Przepełnione pojemniki i worki na odpady nie cieszą nikogo i uniemożliwiają segregację wbrew najlepszym intencjom. Zwłaszcza pojemniki z odpadami żywnościowymi mogą powodować problemy, m.in. z zapachami i pleśnią. Warto zatem stworzyć grafik opróżniania i czyszczenia pojemników do segregacji.

Wybierz mobilne pojemniki na odpady, które łatwo przemieścić, gdy nadejdzie czas opróżnienia. Dzięki temu gospodarka odpadami jest bardziej wydajna i wygodniejsza. Do segregacji mogą posłużyć mobilne uchwyty na worki lub zwykłe pojemniki na odpady z kółkami i uchwytami. Mniejsze szafki do segregacji odpadów często wyposażone są w plastikowe pojemniki z uchwytami lub wiaderka na odpady ułatwiające opróżnianie. Inną alternatywą jest wybór mniejszych pojemników do segregacji z wózkami.

Wszystko, co jest sortowane, musi zostać przetransportowane do dalszego recyklingu. Jeśli nie masz pewności co do zasad obowiązujących w Twojej okolicy, skontaktuj się z gminą, aby uzyskać więcej informacji na temat recyklingu i gospodarki odpadami.

Recycling - nieduży wysiłek, wielka troska o środowisko

Sprawny system segregacji jest nie do przecenienia. Im więcej odpadów poddajemy recyklingowi, tym mniej zużywamy zasobów i zapobiegamy przedostawaniu się niebezpiecznych substancji do środowiska. Wszyscy możemy zatroszczyć się o naturę.


Jeśli potrzebujesz więcej informacji o naszych produktach, skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy!



Pomożemy Ci posortować więcej

FAQ

Odpady spożywcze najlepiej umieszczać w kompostowniku. Sortuj opakowania, gazety, baterie, leki i odpady niebezpieczne. To, co nie nadaje się do segregacji, należy umieścić w worku na śmieci.
Segregacja u źródła oznacza, że odpady są sortowane tam, gdzie się pojawiają. Recykling oznacza, że materiał zawarty w wyrzuconych produktach i innych odpadach jest wykorzystywany jako surowiec przy wytwarzaniu nowych wyrobów.
Słoiki muszą  być puste i oczyszczone z resztek zawartości, ale nie trzeba ich myć przed wrzuceniem do pojemnika na szkło.
Porcelany nie można poddać recyklingowi ani wykorzystać do ekstrakcji energii. Pojedyncze mniejsze przedmioty można wrzucać do zwykłego worka na śmieci. Większe ilości należy sortować jako niepalne w centrum recyklingu.

Nowe artykuły prosto do Twojej skrzynki!

Kilka razy w miesiącu wysyłamy nasz newsletter z wartościowymi artykułami, przewodnikami po produktach, inspirującymi aranżacjami wnętrz oraz aktualnymi promocjami. Zapisz się już dziś!
Zapisz się tutaj!
Proszę czekać...
Klikając "Zapisz", potwierdzasz, że zapoznałeś się z polityką prywatności.