Design sali konferencyjnej
Pomieszczenie, w którym odbywają się firmowe spotkania ma większe znaczenie dla wyniku negocjacji niż się powszechnie uważa. Aranżacja pokoju spotkań może pomóc lub zaszkodzić - wszystko zależy od uwagi, którą poświęci kwestii designu i wyposażenia. Wyobraźmy sobie salę konferencyjną, która nie spełnia wymagań ergonomii. Jak myślisz? Na czym skupią się uczestnicy? Będą prześcigali się w proponowaniu kreatywnych pomysłów, czy raczej myśleli o tym, że ich krzesła konferencyjne są niewygodne i nie da się na nich siedzieć? Jeśli chciałbyś w swojej firmie mieć do czynienia tylko z kreatywnymi sesjami z udziałem zmotywowanych ludzi, powinieneś zająć się aranżacją sali konferencyjnej, która będzie temu sprzyjała. Pokój z białymi ścianami, czarnymi krzesłami i nudnym, prostokątnym stołem to pieśń przeszłości. W dzisiejszych czasach przestrzeń konferencyjna to miejsce, którym można imponować pracownikom i gościom. A to wymaga kreatywnego podejścia z nastawieniem na nowoczesny design i funkcjonalność. Poniżej prezentujemy kilka przykładów, które mogą być inspiracją dla wszystkich, którzy salę konferencyjną chcą uczynić wizytówką firmy. Zaczynamy!
Oaza zamiast sali spotkań
Najprostszym sposobem na dobre rozwiązania jest obserwowanie trendów. Dobrym przykładem jednego z możliwych podejść do kwestii aranżacji przestrzeni konferencyjnej jest biuro firmy Red bull w Meksyku. Nie przypomina ono tradycyjnej sali konferencyjnej – zamiast krzeseł i stołu znajdziemy tu poduchy i huśtawki, a podłoga wykonana została ze sztucznej trawy. Pracownicy nazywają to miejsce „oazą”. Taki pomysł zapewnia luźną, zrelaksowaną atmosferę (Spacestor, WORKSPACE OF THE WEEK – RED BULL, MEXICO CITY, 2016). Czy ktokolwiek mógłby się w takim otoczeniu zestresować? Jak można nie poczuć się dobrze na trawie? Pomysł wydaje się niezwykle trafiony. W swojej firmie również możesz wprowadzić elementy sprzyjające relaksowi podczas spotkań, szczególnie kreatywnych sesji w zespole. Pomyśl, co możesz wykorzystać albo zapytaj pracowników – na pewno coś podpowiedzą. Może to być kolor ścian lub tapeta, która ożywi pomieszczenie lub miękkie meble do siedzenia. Warto przemyśleć koncepcję różnych siedzisk zamiast identycznych krzeseł. Kreatywne oświetlenie ma moc zmiany nastroju pomieszczenia. Może warto pójść w tą stronę? Wybór jest ogromny.
Prawie jak w domu
Podczas spotkania ostatnią rzeczą, jaką chcesz widzieć, jest ciągłe spoglądanie na zegarek. A niestety wielu pracowników tak właśnie spędza większość czasu w trakcie negocjacji. Jednym z rozwiązań może być to wykorzystane przez WeWork z Londynu. W firmie stworzono pomieszczenie, w którym zadbano o poziom komfortu podobny do domowego salonu. Wyposażenie sali spotkań w sposób podobny do domowego pomieszczenia miało na celu zmniejszenie poziomu stresu (Dennis K., Robin, THE MOTIVATION BEHIND WEWORK’S INNOVATIVE OFFICE DESIGN, b.d.). Prawda, że sprytnie pomyślane? Jeśli zechcesz pójść w podobnym kierunku, warto przemyśleć, jakie elementy wyposażenia pozwolą osiągnąć taki efekt. Dobrym pomysłem są drewniane stoły konferencyjne, białe lub czarne krzesła, które nadadzą pomieszczeniu eklektyczny i nowoczesny charakter oraz obrazy i grafiki, które będą pełne inspirujących cytatów. Mogą to również być nieformalne zdjęcia pracowników lub inne obrazy wyrażające ich pasje. Taka aranżacja pokoju spotkań sprawi, że pracownicy poczują się tam jak w domu. A kto stresuje się w domu?
Przestrzeń w służbie kreatywności
Pokoje spotkań mają współcześnie wiele zastosowań. Służą między innymi do przeprowadzania spotkań z kontrahentami oraz rozmów kwalifikacyjnych z potencjalnymi pracownikami. Często są również wykorzystywane jako przestrzeń do dzielenia się kreatywnymi pomysłami, tworzenia strategii oraz obmyślania przyszłych projektów w zespołach. W tym miejscu zajmiemy się rozwiązaniem wprowadzonym w życie w Hudson Rogue w Nowym Jorku. Właściciele firmy zaaranżowali kilka pomieszczeń konferencyjnych, gdzie pracownicy mają pełną swobodę w pisaniu i wizualizowaniu pomysłów. To, co obmyślą, mogą przypinać na ścianach. W tych salach wyposażenie stanowią nie tylko standardowe meble konferencyjne, ale również tablice magnetyczne, kolorowe magnesy i akcesoria do pisania. Może warto zadbać o podobne rozwiązanie na własnym podwórku? Nie wymaga to wielkich nakładów finansowych, a efekt może znacząco wesprzeć kreatywne wysiłki zespołu. Tablice magnetyczne dostępne są niemal wszędzie, a o kolorowe magnesy również dziś nietrudno.
Powyższe przykłady ciekawie zaaranżowanych przestrzeni konferencyjnych powinny stanowić punkt wyjścia do prac nad własną salą spotkań. Co Ci się spodobało, a co nie? A może masz zupełnie inny pomysł na oryginalną i funkcjonalną salę, która zachwyci wszystkich?