Przedszkole bez toksyn!

Przedszkole bez toksyn!

Chemikalia i toksyny czają się w każdym kącie przedszkola – a ich wpływ jest więcej niż tylko niepokojący. Toksyny znajdują się w wielu przedmiotach codziennego użytku w przedszkolu, takich jak materace i narzuty, plastikowe zabawki, środki czyszczące, a nawet produkty spożywcze. Przedstawiamy kilka rad jak pozbyć się toksyn i chemikaliów dla zdrowia i dobrego samopoczucia maluchów.

Komputery, meble, tkaniny i zabawki gubią cząstki, które unoszą się w powietrzu i przyciągają kurz. Taki kurz opada na podłogę – ulubione miejsce zabawy dzieci. Jak wiadomo, uwielbiają one nie tylko tarzać się po podłodze, ale często liżą lub gryzą zabawki. Zwiększa to ryzyko kontaktu z toksynami, które mogą mieć negatywny wpływ na rozwój dzieci, objawiający się m.in. problemami z koncentracją i zaburzeniami poznawczymi.

Plastikowa pułapka

Zacznij od wyrzucenia zabawek z miękkich plastików. Wiele z nich zawiera duże stężenie metali ciężkich, ftalanów, ołowiu i kadmu. Wymienione substancje mają negatywny wpływ na układ nerwowy i mogą być rakotwórcze. Do oceny zabawek warto używać węchu – każda zabawka, która pachnie plastikiem lub perfumami jest potencjalnym źródłem ftalanów. Bezpieczne plastikowe zabawki to te wyprodukowane w unii Europejskiej i zgodne z dyrektywą Maszynową (CE). Aby w pełni pozbyć się chemikaliów z przedszkola, zadbaj również, aby nie było w nim „śliskich” zabawek z plastiku, ciastoliny i niczego, co wykonano z PVC.

Kontrola materaców, siedzisk i poduszek

Stara pianka materacowa, meble i niektóre zabawki mogą zawierać szkodliwe substancje zmniejszające palność. Materace z plastikową powłoką należy wymieniać częściej niż inne z uwagi na PVC wykorzystywane do ich produkcji. PVC jest źródłem ftalanów. Zabawki najlepiej przechowywać w pomieszczeniu innym niż to, w którym dzieci leżakują. Nowe zabawki należy zawsze umyć lub wyprać przed użyciem. To samo dotyczy materaców i poduszek.

Zasady sprzątania i czyszczenia

Pomieszczenia niesprzątane to siedlisko znacznie większej ilości chemikaliów niż te, w których należycie dba się o porządek. Przy sprzątaniu należy bezwzględnie pamiętać o odkurzaniu i myciu podłóg, aby usunąć cały kurz. Podczas sprzątania, upewnij się, że dzieci nie ma w pomieszczeniu i pamiętaj o otwarciu okien. Pozwoli to kurzowi samoistnie wydostać się na zewnątrz.

Środki czyszczące również nie powinny być przypadkowe. Wybieraj tylko ekologiczne, bezzapachowe produkty – mydła, środki do mycia naczyń itp. Silne zapachy mogą powodować podrażnienia i alergie.

Nowe artykuły prosto do Twojej skrzynki!

Kilka razy w miesiącu wysyłamy nasz newsletter z wartościowymi artykułami, przewodnikami po produktach, inspirującymi aranżacjami wnętrz oraz aktualnymi promocjami. Zapisz się już dziś!
Zapisz się tutaj!
Klikając "Zapisz", potwierdzasz, że zapoznałeś się z polityką prywatności.