Troska o załogę - priorytet w branży produkcyjnej

Troska o załogę - priorytet w branży produkcyjnej

Zakłady przemysłowe należą do najbardziej urazogennych. Czy fabryka może się zatem pochwalić rekordem 418 dni bez wypadku? Wojciech Szeląg to specjalista ds. BHP w AJ Fabryka Mebli (AJFF) w Polsce. Od pięciu lat jego celem jest zapewnienie pracownikom jak najlepszego – i jak najbardziej bezpiecznego – środowiska pracy.
W AJFF w Słupsku powstaje większość mebli drewnianych AJ od 1996 roku. Zgodnie z ambicją fabryki, aby tworzyć ergonomiczne meble, takie jak biurka z regulacją wysokości, priorytetem jest promowanie samej ergonomii i dbałość o bezpieczeństwo pracowników zakładu. Wojciech Szeląg, specjalista ds. BHP w AJFF, jest z tego bardzo dumny.
- Do połowy 2021 roku najpierw osiągnęliśmy rekord 365 bezwypadkowych dni, a następnie pobiliśmy go, ustanawiając ten aktualny. Moim największym sukcesem w wieloletniej pracy w AJ jest właśnie wynik 418 dni bezwypadkowych - mówi.

Jaki jest więc przepis na miejsce pracy, w którym wypadki zdarzają się tak rzadko? Wojciech uważa, że myślenie o bezpieczeństwie musi zaczynać się od samego początku. Zanim nowy pracownik wejdzie do hali produkcyjnej, przestrzegany jest szczegółowy protokół.

- Podczas wstępnego szkolenia dla nowych pracowników zaczynamy od zapoznania ich m.in. z bezpiecznymi technikami podnoszenia. Pracownicy przechodzą szkolenie na temat tego, jak prawidłowo podnosić i ile mogą dźwigać w zależności od płci. Ponadto dowiadują się, na czym polega prawidłowa ergonomia pracy - wyjaśnia Wojciech.

Dowiedz się, jaka jest dobra technika podnoszenia

Fabryka AJ w Polsce

Staranne zarządzanie ryzykiem i rozwój bezpieczeństwa z BBS 

Aby zarządzać ryzykiem związanym z pracą, wszystkie potencjalne zagrożenia i ryzyko wypadków są rejestrowane w modelu bezpieczeństwa, a następnie omawiane podczas cotygodniowych spotkań z liderami.

- Następnie opracowujemy środki zapobiegające takim i podobnym sytuacjom - wyjaśnia Wojciech.

Zauważa również, że bezpieczeństwo w fabryce znacznie się poprawiło, gdy w 2019 r. wprowadzono BBS, tzw. system behawioralny, który polega m.in. na tym, że pracownicy działu produkcji i administracji omawiają działania doskonalące wspólnie z personelem pracującym na hali produkcyjnej.

 

Przeczytaj więcej o metodach przywództwa AJFF

 

Wioleta Kowalik, Plant Manager AJFF postrzega bezpieczeństwo i ergonomię jako niezwykle ważne elementy w rozwoju fabryki. Zarówno ona, jak i pozostałe kierownictwo, nieustannie przyglądają się usprawnieniom technicznym, które można wprowadzić, aby zminimalizować ryzyko obrażeń w hali produkcyjnej. Przykładowo, w 2024 roku rozważana jest inwestycja w robota załadunkowego, który mógłby wyeliminować podnoszenie większych, zmontowanych mebli.

Mniejsze zmiany również mogą mieć spore znaczenie. Praca w fabryce to często pozycja stojąca, która jest wymagająca dla ciała i może powodować urazy związane z przeciążeniem. W związku z tym planowane są bardziej ergonomiczne pomoce w wielu punktach zakładu.

- Planujemy wyposażyć wszystkie stanowiska, gdzie praca jest bardziej statyczna, w odciążające maty i platformy dla pracowników. Wszędzie tam, gdzie korzysta się z biurek bez regulacji, osoby o różnym wzroście będą mogły wygodnie pracować w parach - mówi Wioleta.

Zdrowe i bezpieczne środowisko - od podłogi do sufitu 

Wojciech wyjaśnia, że zarząd w wewnętrznej polityce bezpieczeństwa zdecydował, że nie należy szczędzić środków finansowych na poprawę warunków pracy i zakup wysokiej jakości sprzętu ochronnego. Pracownicy mają pełny dostęp do wszelkiego niezbędnego wyposażenia osobistego, którego mogą potrzebować do wykonywania określonych zadań. Jeśli pracownicy potrzebują nowych butów ze stalowymi noskami, rękawic lub ochronników słuchu, znajdują się one w biurze kierownika produkcji lub można je zamówić. Na terenie zakładu rozmieszczone są dozowniki z ochronnikami słuchu na wypadek nagłej potrzeby; a tam, gdzie wymagane są kaski ochronne, są one łatwo dostępne przy wejściu.

W dziale malowania liczba bezwypadkowych dni wynosi obecnie ponad 2000. Ponieważ używana jest tylko farba na bazie wody, nie wydziela ona silnego zapachu i nie jest tak niebezpieczna dla zdrowia i środowiska, jak farba na bazie oleju. Wióry i pył, które naturalnie pojawiają się podczas pracy z drewnem, są odfiltrowywane przez skuteczny system wentylacji w suficie, który jest obecny we wszystkich częściach fabryki.

Na podłodze w halach produkcyjnych, jasnozielone linie biegną prosto przez duże przestrzenie. W połączeniu z lustrami drogowymi i barierkami, tworzą jasny system informujący, którędy pracownicy powinni chodzić, aby zachować bezpieczną odległość od wózków widłowych. Żółte linie wskazują natomiast, gdzie należy umieszczać materiały, palety i towary. W środowisku, które łatwo może stać się zabałaganione i niebezpieczne, istnieje wyraźna równowaga, w której wszystko i wszyscy mają swoje miejsce w przemysłowym mikroświecie.

Nowe artykuły prosto do Twojej skrzynki!

Kilka razy w miesiącu wysyłamy nasz newsletter z wartościowymi artykułami, przewodnikami po produktach, inspirującymi aranżacjami wnętrz oraz aktualnymi promocjami. Zapisz się już dziś!
Zapisz się tutaj!
Proszę czekać...
Klikając "Zapisz", potwierdzasz, że zapoznałeś się z polityką prywatności.