Gospodarka odpadami
Wyniki badań w Polsce pokazały, że odsetek segregowanych odpadów nadających się do przetworzenia oraz odpadów organicznych wzrósł z 5% w 2004 roku do 21% w 2010 roku. Oznacza to, że polskie firmy będą musiały podjąć niemały wysiłek, aby spełnić wymagania Unii Europejskiej w zakresie obowiązkowego przetwarzania odpadów komunalnych w 50%, co należy osiągnąć do roku 2020 (MUNICIPAL WASTE MANAGEMENT IN POLAND, 2013).
Ze względu na ten wymóg wszyscy, również firmy, powinni zadbać o odpowiednie zarządzanie odpadami oraz ich segregowanie. Przedsiębiorstwa mogą oszczędzić koszty zarządzania odpadami dzięki prawidłowemu postępowaniu w tej kwestii. Poniżej prezentujemy sposoby, dzięki którym firmy mogą odnieść korzyści:
• Wydajne zarządzanie odpadami zmniejsza ilość odpadów generowanych przez firmy. W związku z tym zmniejsza się koszt ich utylizacji i przetwarzania (ACMPLC.COM, 2014).
• Firmy mogą przyciągnąć klientów, zwiększając swoje szanse zdobycia nowych umów i lojalność swoich klientów, wykazując się troską o środowisko i przetwarzając jak największą ilość odpadów (ACMPLC.COM, 2014).
• Może się okazać, że niektóre odpady można sprzedać innym firmom do ponownego użytku lub przetworzenia (ACMPLC.COM, 2014).
Uwzględniając wszystkie powyższe korzyści, wiele firm wykonuje kolejny krok w stronę ochrony środowiska, decydując się na odpowiednie zarządzanie odpadami. Poniżej znajduje się kilka wskazówek dla przedsiębiorstw, które chcą połączyć swoją działalność z ochroną środowiska:
• Priorytetyzacja odpadów niebezpiecznych
Zarządzanie odpadami najłatwiej jest rozpocząć od wskazania odpadów, które stanowią największe zagrożenie dla środowiska: odpadów niebezpiecznych.
Część firm stosuje w ramach swojej działalność substancje toksyczne, rakotwórcze, wybuchowe lub łatwo palne, które mogą być niebezpieczne dla ludzi, zwierząt i środowiska. Odpady niebezpieczne to na przykład baterie, świetlówki, substancje chemiczne czy elektrośmieci (www.cornwall.gov.uk).
• Prostota rozwiązań
Zarządzanie odpadami powinno być zrozumiałe dla pracowników, aby potrafili oni odpowiednio je sortować. Jednym ze sposobów ułatwiających im to zadanie są pojemniki na śmieci stosowane w firmach oraz wyraźne ich oznaczenie kolorami. Na przykład ustawienie kolorowych pojemników na śmieci w stołówce zagwarantuje, że pracownicy nie pomylą mokrych i suchych śmieci.
• Wygoda
Ważnym czynnikiem warunkującym sukces zarządzania odpadami jest wygoda rozwiązań. Pojemniki należy ustawić w wielu różnych miejscach. Im łatwiej będzie pracownikowi znaleźć pojemnik, tym bardziej wydajne będzie zarządzanie odpadami w firmie. Różnorodne plastikowe pojemniki rozmieszczone w pobliżu biurek pracowników oraz przy kopiarce to doskonały pierwszy krok.
Jedną z firm dostarczających różnorodne kolorowe pojemniki na odpady jest AJ Produkty. Więcej informacji znaleźć można w witrynie internetowej tego producenta.