Jak praca hybrydowa może przynieść jeszcze lepsze wyniki
Praca hybrydowa - każdy wygrywa
Praca hybrydowa zyskuje na popularności. Przewiduje się, że w niedalekiej przyszłości przeciętny pracownik biurowy będzie przebywał w firmie mniej niż dziesięć dni w miesiącu. Jednocześnie oczekuje się, że większość spotkań będzie miała co najmniej jednego uczestnika, który dołącza zdalnie. Co sprawia, że praca hybrydowa jest tak atrakcyjna? Odpowiedzią są oczywiście wszelkie korzyści, jakie ze sobą niesie – zarówno dla pracowników, jak i pracodawców.
Korzyści dla pracownika:
- Oszczędza czas dzięki krótszym dojazdom i zapewnia lepszą równowagę między pracą a odpoczynkiem.
- Mniej czynników rozpraszających i większa koncentracja.
- Lepsza kontrola nad własnym czasem, co skutkuje zmniejszeniem stresu i poprawą samopoczucia.
- Większa satysfakcja z równowagi między pracą a życiem prywatnym.
Korzyści dla pracodawcy:
- Zadowoleni pracownicy, którzy cieszą się dobrą równowagą między życiem zawodowym a prywatnym.
- Większa produktywność - zmotywowani pracownicy osiągają lepsze wyniki.
- Firma staje się bardziej atrakcyjnym pracodawcą i łatwiej przyciąga/zatrzymuje najbardziej pożądanych pracowników.
Kluczowe obszary pracy hybrydowej
Wiemy, że praca hybrydowa ma pozytywne konsekwencje. Jednak aby ułatwić przejście na ten tryb, ważne jest stworzenie odpowiednich warunków w następujących obszarach:
- Otoczenie w pracy – w biurze i miejscu wykonywania pracy zdalnej
- Zarządzanie – zaufanie, podział odpowiedzialności i jasne procedury
Otoczenie w pracy
Zgodnie z teorią pracy hybrydowej każdy pracownik powinien mieć możliwość pracy z dowolnego miejsca. Aby teoria sprawdziła się również w praktyce, wymagane jest przyjrzenie się różnym przestrzeniom roboczym, zarówno w biurze, jak i poza nim.
Home office: Za środowisko pracy odpowiada pracodawca, niezależnie od miejsca wykonywania pracy. Pomimo że trudniej jest kontrolować domowe biura, zapewnienie pracownikom dobrej ergonomii jest szczególnie ważne.
Przeczytaj więcej o dobrej ergonomii w domowym biurze
Biuro: Co więc sprawia, że pracownik zamienia komfort domu na dzień spędzony w biurze? Kreatywne spotkania z kolegami popychają projekty do przodu. Są łatwiejsze i przyjemniejsze, gdy przebywa się w tym samym pomieszczeniu. Ale jeśli biuro ma zostać centrum współpracy, prawdopodobnie potrzeba kilku sal na spotkania, być może kosztem „dużej sali konferencyjnej”. Dzięki mniejszym salkom zamiast jednej dużej, wiele spotkań projektowych może odbywać się równocześnie.
Technologia i aranżacja: Praca hybrydowa zakłada, że równie łatwo spotkać się fizycznie, jak i cyfrowo. To z kolei wymaga zainstalowania odpowiedniej technologii konferencyjnej – najlepiej w kilku pomieszczeniach. Należy też zadbać o aranżację, tak aby każdy czuł się obecny na spotkaniach, niezależnie od tego, gdzie się znajduje. Jedna wskazówka to przesunięcie ekranu telewizora na dłuższy bok stołu, ponieważ wtedy wszyscy, nawet ci uczestniczący zdalnie, będą mogli się lepiej widzieć i nawiązać dobry kontakt.
Miejsce na interakcję: Perspektywa spotkań towarzyskich zawsze przyciągała ludzi do biura. W przypadku hybrydowego miejsca pracy ta atrakcyjność jest szczególnie ważna, ponieważ poczucie „my” jest wzmocnione, gdy się widzimy. Pomyśl o miejscu na spontaniczne spotkania między współpracownikami, kiedy wszyscy czują się bezpiecznie, a kreatywność jest na najwyższym poziomie. Wystarczy kilka sof, foteli i stolików oraz bliskość ekspresu do kawy. Reszta zrobi się sama.
Zarządzanie
Zdanie odpowiedzialności może być początkowo trudne dla kierownictwa. Wymaga silnej wiary w zdolność pracowników do samodzielnego planowania i wykonywania swoich zadań. Jednak wzajemne zaufanie i odpowiedzialność to istotne warunki wstępne dla skutecznej pracy hybrydowej. Odważ się pozwolić pracownikom na rozwój.Odpuść kontrolę: Ważne jest, aby menedżerowie przestali postrzegać pracę jako miejsce, ale jako coś, co się robi. Wtedy geografia i czas wykonywania stają się mniej ważne. Zapewnij pracownikom odpowiednie warunki do wykonywania dobrej pracy i swobodę w zakresie odpowiedzialności oraz obserwuj wzrost satysfakcji z pracy i produktywności – nie mówiąc już o lojalności wobec pracodawcy.
Deleguj zadania: Dobrze funkcjonujące hybrydowe miejsce pracy wymaga nie tylko nowego typu przywództwa, ale także tego, aby każdy pracownik wziął na siebie część odpowiedzialności. Odpowiedzialność oczywiście obejmuje wysiłek, współpracę, kulturę i wspólne cele w zespole. Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego.