Odpowiedni regał paletowy
Odpowiednie regały paletowe i dobrze przemyślany układ magazynu usprawniają logistykę i pomagają zmniejszyć koszty. Dla uzyskania najlepszego rezultatu należy wybrać system regałów który zapewni dobry przepływ pracy i bezpieczeństwo na odpowiednim poziomie.
Duży magazyn? Wykorzystaj odpowiednio przestrzeń
Jeżeli masz duży magazyn z dużą ilością towarów, najlepiej skoncentrować się na efektywnym i wykorzystującym przestrzeń systemie magazynowania, który pozwoli zoptymalizować ilość przestrzeni przeznaczonej do magazynowania, mówi Oscar Rydsjö, Product Development Manager – AJ Solutions.
Systemy regałów zamontowane na mobilnej podstawie, mogą być przesuwane na boki. Jest to sposób na maksymalne wykorzystanie przestrzeni oraz zminimalizowanie liczby naw wózkowych. Odsuwane regały paletowe pozwalają na przechowywanie kilku palet na głębokość regału zgodnie z zasadą FILO (first in, last out). Gdy paleta jest wyciągana, ta znajdująca za nią automatycznie zajmuje jej miejsce.
Mały magazyn? Skup się na akcesoriach
W małym lub średnim magazynie, odpowiednim rozwiązaniem są standardowe regały paletowe. Warto wybrać regulowany regał paletowy o oszczędzającym przestrzeń projekcie. Należy również brać pod uwagę możliwość rozbudowy systemu regałów jeżeli wzrosną potrzeby magazynowania.
- Skoncentruj się na uzupełnieniu regału o praktyczne akcesoria. Na przykład mogą to być panele narzędziowe, które można podłączyć do regałów paletowych, łączniki do koszy na śmieci i przegród, które pozwolą łatwo podzielić na półkach sypkie towary, mówi Oscar.
Stwórz optymalny przepływ pracy
- Dostosuj położenie regałów paletowych do lokalizacji bram odpowiedzialnych za ładowanie i rozładunek towarów. Zwłaszcza w dużych magazynach istotnym jest zapewnienie szybkiego załadunku towarów które znajdują się w magazynie, zanim dotrze kolejna dostawa, dlatego ważny jest wybór rozwiązań które pozwolą szybko operować na dużych ilościach towarów, mówi Oscar.
Równie ważna jest analiza, które towary charakteryzują się dużą częstotliwością przeładunku (największy obrót) oraz produktów o małym przepływie (najmniejszy obrót). Umieść produkty o dużym przepływie w najlepiej dostępnym miejscu, tak aby uzyskać możliwie najkrótszą drogą dostania się do nich.
Zminimalizuj ryzyko wypadków
- Bezpieczne środowisko magazynowe wymaga zarówno pasywnych jak i aktywnych zabezpieczeń. Pasywne zabezpieczenia chronią w momencie zdarzenia. To znaczy że możesz na przykład wyposażyć regał w osłony chroniące przy uderzeniu czy wykonane z siatki panele zabezpieczające przed wypadaniem zawartości. Aktywne zabezpieczenia redukują ryzyko wystąpienia wypadku. W magazynach w których wykorzystuje się wózki widłowe zgromadź wszystkie towary układane i zdejmowane ręcznie w jednym miejscu możliwie daleko od tych podejmowanych przez wózki widłowe aby zminimalizować ryzyko wypadku, mówi Oscar.