Czym jest ergonomia

Czym – tak naprawdę – jest ergonomia?

Ergonomia jest powszechną koncepcją, nie tylko w środowisku pracy. To także pojęcie o istotnym znaczeniu ogólnym. Ergonomiczne miejsce pracy zapobiega zagrożeniom dla zdrowia, poprawia samopoczucie, zwiększa produktywność i sprawia, że ​​praca jest przyjemniejsza. Znajomość na przykład pozycji pracy i stosowanie pomocy ergonomicznych pozwala uniknąć urazów spowodowanych przeciążeniem. Kluczem do dobrej ergonomii jest uwzględnienie aspektów fizycznych, psychologicznych i społecznych oraz różnic między poszczególnymi osobami.

Ergonomia, czyli całościowe spojrzenie

Pojęcie ergonomii sprowadza się do opisu relacji między ludźmi a otoczeniem. Jest to wciąż istotny aspekt, a na rynku istnieje mnóstwo funkcjonalnych i ergonomicznych produktów, które czynią życie codziennym lepszym, jak np. krzesła do aktywnego siedzenia. Ale ergonomia obejmuje znacznie więcej. Chodzi o całościowe spojrzenie na miejsce pracy – planowanie i dostosowywanie zarówno środowiska fizycznego, jak i samej pracy do potrzeb personelu. To samo dotyczy osób, które często pracują z domu.


Chcesz jednocześnie siedzieć i ćwiczyć?
Kobieta stoi na macie przy biurku z regulacją wysokości
Biurko MODULUS
1 969,-
Kobieta siedzi na ergonomicznym stołku i pracuje przy biurku
Stołek balansujący ACTON
759,-

Pamiętaj o indywidualnych różnicach

Ergonomiczne miejsce pracy jest zatem dostosowane do ludzi, którzy w nim pracują, a nie odwrotnie. Najlepiej rozwijamy się, gdy warunki pracy odpowiadają naszym indywidualnym warunkom fizycznym i psychicznym. Niezbędne jest uwzględnienie różnic indywidualnych, na przykład w sile fizycznej i gabarytach lub umiejętności radzenia sobie z informacjami. W oparciu o te różnice zadania, narzędzia i miejsca pracy można projektować i organizować w bardziej ergonomiczny sposób.

Podsumowanie

Artykuł wyjaśnia koncepcję ergonomii. Oprócz wiedzy o prawidłowych pozycjach pracy i stosowaniu różnorodnych pomocy ergonomicznych, chodzi o planowanie i dostosowywanie zarówno środowiska pracy, jak i metod pracy do indywidualnych warunków. Dobra ergonomia wymaga holistycznego spojrzenia, które obejmuje ergonomię obciążenia, dźwięku, oświetlenia, ergonomię poznawczą, ryzyko związane z powtarzalną pracą, znaczenie regularnego i zróżnicowanego ruchu i nie tylko.

Ergonomiczne meble dla Twojego zdrowia

FAQ

Ergonomia to nauka o funkcjach ludzkiego ciała podczas pracy i dostosowywaniu środowiska pracy w celu zminimalizowania zużycia ciała.
Dzięki regulowanemu krzesłu biurowemu i biurku z regulacją wysokości przestrzeń można dostosować do użytkownika. Powinno być też dużo miejsca na nogi i odpowiednia odległość od ekranu komputera.
Najważniejsza jest częsta zmiana pozycji podczas siedzenia oraz naprzemienne siadanie i wstawanie.
W przypadku pracy siedzącej istotne jest włączenie ruchu w postaci np. mikroprzerw, rozciągania i spacerów podczas lunchu.
Częstymi przyczynami urazów przeciążeniowych w środowisku biurowym są powtarzające się monotonne ruchy przed komputerem lub niezdrowa pozycja pracy.
Słowo ergonomia pochodzi od greckiego ergon, co oznacza pracę i nomos, co oznacza prawo lub regułę.
Nienaturalna pozycja przy pracy może prowadzić nawet do urazów i chorób zawodowych.

Nowe artykuły prosto do Twojej skrzynki!

Kilka razy w miesiącu wysyłamy nasz newsletter z wartościowymi artykułami, przewodnikami po produktach, inspirującymi aranżacjami wnętrz oraz aktualnymi promocjami. Zapisz się już dziś!
Zapisz się tutaj!
Proszę czekać...
Klikając "Zapisz", potwierdzasz, że zapoznałeś się z polityką prywatności.