Listy ergonomiczne: 5 czynników zdrowia fizycznego, dzięki którym poczujesz się dobrze w pracy
Czym są czynniki zdrowia fizycznego?
Czynniki zdrowia to pozytywne warunki, które sprawiają, że czujemy się dobrze w sensie fizycznym. Może to być ergonomiczne krzesło, dobre oświetlenie lub możliwość dostosowania pracy do konkretnych potrzeb. Czynniki zdrowotne sprawiają, że czujemy się dobrze i radzimy sobie w pracy. Konsekwentne, długoterminowe i aktywne wykorzystywanie czynników zdrowotnych zwiększa szansę na stworzenie dobrego środowiska pracy i zmniejszenie absencji chorobowej pracowników.
Oto lista pięciu czynników zdrowia fizycznego sporządzona przez Ericę von Sicard:
1. Zmiana pozycji przy pracy
Ciało jest stworzone do ruchu, a zmiana pozycji to klucz do zdrowszego życia. Ruch poprawia krążenie krwi, co z kolei pobudza mózg i sprawia, że jesteśmy bardziej czujni. Dlatego dobrze jest mieć miejsce pracy, w którym ludzie mogą stać oraz siedzieć na różne sposoby. Jest to oczywiście istotne również wtedy, gdy część zadań trzeba wykonać w domu, jak w przypadku pracy hybrydowej.
Pamiętaj, aby używać maty do pracy na stojąco, uchwytów na dokumenty itp., i pracować w sposób zrelaksowany. I nie zapominaj o krótkich przerwach, które pozwolą odpocząć i rozluźnić szyję oraz ramiona.
PORADA! Biurka z regulacją wysokości
Zmiana pozycji między siedzącą a stojącą to doskonały sposób aktywacji ciała w ciągu dnia w biurze. Pomogą w tym biurka z regulacją wysokości. Nasze biurka są dostępne w wielu kolorach, kształtach i rozmiarach, ale wszystkie modele łączy jedno: to inwestycja w zdrowie i dobre samopoczucie.
Tutaj znajdziesz biurka, które pozwalają zmieniać pozycję przy pracy
2. Dobre otoczenie akustyczne
Niektóre czynniki, takie jak hałas, mają negatywny wpływ na atmosferę w pracy. Hałas nie tylko przeszkadza w pracy, ale także wymaga coraz większego skupienia, co często prowadzi do napięć i bólu głowy. Rozwiązaniem są miękkie materiały w biurze, np. tapicerowane meble i ścianki działowe, maty oraz produkty dźwiękochłonne. Pozwalają one zmniejszyć poziom hałasu i pracować w komfortowych warunkach akustycznych.
Dobrym pomysłem jest tworzenie “stref ciszy” i specjalnych pomieszczeń na telekonferencje i spotkania online, gdzie uczestnicy nie będą przeszkadzać innym podczas codziennej pracy.
3. Prawidłowe oświetlenie
Jakość oświetlenia jest warunkiem dobrego samopoczucia i pomaga lepiej pracować. Ustaw biurko tak, aby uzyskać światło dzienne bez odbić na ekranie. Należy pamiętać, że światło sufitowe powinno być równomierne i powinno znajdować się tuż przed pracownikiem, aby uniknąć cieni. Warto pamiętać o punktowym oświetleniu biurka, które najlepiej dostosować do wieku użytkownika.
Dysponujesz odpowiednim oświetleniem w pracy? Zrób test: zakryj oczy dłońmi, ale nie zamykaj ich. Jeśli światło jest przyjemniejsze z rękami na oczach, to oznacza, że wymaga zmian. Dobrym pomysłem są też krótkie zimowe spacery, które pozwalają korzystać z dobrodziejstw naturalnego światła wtedy, gdy jest go niewiele.
4. Strefa przerw
My, ludzie, jesteśmy istotami społecznymi, które czują się dobrze w otoczeniu innych. Możemy łatwo wzmocnić pozytywne odczucia, tworząc zachęcające warunki na przerwy, lunchu i odpoczynku z kolegami. Postaraj się, aby pokoje socjalne i stołówki były wolne od urządzeń mobilnych, ponieważ dzięki temu jesteśmy bardziej otwarci na otoczenie. Jedną ze wskazówek jest budowanie społeczności poprzez zabawę – warto pomyśleć o stole do piłkarzyków lub ping ponga.
Nie zapominaj, że koledzy, którzy pracują w domu, również potrzebują interakcji, dlatego “wspólna kawa online” to potrzebna i wartościowa inicjatywa.
PORADA! Sofy na każdą okazję
Wygodne miejsce dla gości, alternatywne stanowisko pracy, a może strefa spotkań przy kawie? Wszystkie te funkcje łączy dobrze dobrana sofa. Która spodoba się Tobie?
Tutaj znajdziesz sofy do recepcji, biura i pokoju przerw
5.Lepsza organizacja, mniejszy stress
Niektórych praktycznie nie da się rozproszyć, a innych stresują sterty papierów, kabli i niezałatwionych spraw. Dobra organizacja w biurze to klucz do dobrego samopoczucia. Można ją uzyskać dzięki odpowiedniej liczbie szaf i regałów, organizerom na kable i jasnym regułom, gdzie odkładać dokumenty itp. Pomoże też segregacja śmieci i zasada, że każdy odpowiada za porządek na swoim stanowisku, a za czystość w przestrzeni wspólnej odpowiadają wszyscy.
Badanie czynników zdrowotnych
W ramach projektu badawczego „Zdrowie i przyszłość” zbadano cechy publicznych miejsc pracy ze zdrowymi pracownikami. W podobny sposób przetestowano firmy prywatne, aby zobaczyć, co sprawia, że niektóre miejsca pracy są zdrowsze od innych. Dokonano porównań między miejscami pracy z wysokim i niskim poziomem absencji, aby określić, w jaki sposób niektórym jednostkom udało się tę absencję zmniejszyć. Badanie wykazało, że w miejscach pracy ze zdrowymi pracownikami czynniki zdrowia fizycznego i psychicznego były mniej więcej takie same.Tutaj możesz przeczytać więcej o ergonomii