Zwinne przywództwo i metody pracy
Jako firma rodzinna działająca na 21 rynkach, nieustannie koncentrujemy się na rozwoju przywództwa. Od 45 lat współpracujemy także z przedsiębiorcami i liderami biznesu. Pozwól więc, że pomożemy Ci w aranżacji miejsca pracy i wniesiemy wkład w wiedzę na temat przywództwa.
Skąd pochodzi zwinne przywództwo?
Przywództwo zwinne ma swoje korzenie w Manifesto for Agile Software Development napisanym przez grupę programistów w USA na początku XXI wieku. Model został zaprojektowany w odpowiedzi na ograniczenia i wyzwania tradycyjnego modelu kaskadowego (waterfall model). Nowa metoda objęła wymagania dotyczące wszystkiego, począwszy od szczegółowych specyfikacji wymagań, niepotrzebnej biurokracji i obszernej dokumentacji wykonanej pracy. Argumentowano, że w szybko zmieniającym się świecie i na dynamicznych rynkach, wymóg szybkich decyzji i skutecznej pracy wymaga elastycznej metody pracy, umożliwiającej nieformalną współpracę i szybkie podejmowanie decyzji.
Metody i modele
Istnieje kilka popularnych metod i modeli związanych ze zwinną pracą, które często są wykorzystywane, aby pomóc pracownikom, zespołom i całym firmom stać się bardziej wydajnymi.
- Scrum to metoda zarządzania projektami, w której kluczowymi elementami są komunikacja, współpraca i ciągłe doskonalenie. Koncentruje się na dzieleniu złożonych projektów na mniejsze, łatwe w zarządzaniu części, zwane „sprintami”. Każdy sprint ma określone ramy czasowe, zwykle od tygodnia do miesiąca, w ciągu których należy wykonać określony zestaw zadań. Podczas pracy w sprintach odbywają się codzienne spotkania aktualizacyjne. W Scrumie istnieją trzy role – product owner, scrum master i development team.
- Kanban to metoda wizualizacji przepływów pracy, procesów i optymalizacji wyników, a także na przykład identyfikacji wąskich gardeł. Zadania robocze są zazwyczaj wizualizowane na tablicy podzielonej na kolumny reprezentujące różne etapy procesu pracy (zwykle „Przychodzące”, „Priorytety”, „W toku” i „Zakończone”). Za pomocą samoprzylepnych karteczek lub magnesów można następnie zaznaczyć na tablicy, co należy zrobić, kiedy, w jakiej kolejności itp. Zapewnia to jasny i przejrzysty przegląd, który każdy może śledzić.
- Lean to metoda, której celem jest usprawnienie pracy, ograniczenie marnotrawstwa i zbędnych zasobów oraz maksymalizacja produktywności. Przykładem są ustandaryzowane procesy, w których wszyscy pracownicy wykonują pewne elementy w ten sam sposób, dzięki czemu łatwiej jest wykryć i naprawić błędy.
- SAFe (The Scaled Agile Framework) powstała z myślą o uelastycznieniu całych, często większych firm, metod pracy, m.in. poprzez efektywniejsze przepływy. Na przykład, jeśli Scrum jest podstawą zwinnych metod pracy, SAFe można postrzegać jako sposób na skalowanie go do większego i nadrzędnego podejścia, które obejmuje całą organizację lub firmę. Podstawą SAFe jest postrzeganie firm na trzech poziomach: portfolio, programu i team levelu.
Wady i zalety
Jak w przypadku wszystkich teorii, istnieją zarówno pozytywne, jak i negatywne poglądy na temat zwinnego przywództwa. Nie jest to odpowiedni model dla wszystkich firm i zespołów.
Model przywództwa zwinnego ma kilka zalet, zarówno na poziomie indywidualnym, jak i organizacyjnym:
- Ciągłe doskonalenie: zwinne przywództwo zachęca do ciągłej refleksji i doskonalenia, co może być korzystne dla wewnętrznego postępu organizacji, co z kolei powinno prowadzić do większej satysfakcji klientów i zwiększonej rentowności.
- Większa zdolność adaptacji: zwinne przywództwo pozwala organizacjom dostosowywać się do zmian i reagować na nie. Jest to szczególnie ważne w świecie, w którym warunki rynkowe stale się zmieniają i odnawiają.
- Zaufanie: w elastycznej pracy każdy powinien mieć możliwość wyrażenia swojej opinii, a wśród pracowników i między liderami a pracownikami powinna panować otwartość i przejrzystość. Poczucie włączenia znacząco przyczynia się do wzrostu zaufania i motywacji.
Pomimo wielu zalet zwinne przywództwo ma również wady:
- Niejednoznaczność: zwinne przywództwo może czasami być niejednoznaczne, ponieważ nie zawsze opiera się na ścisłym, z góry ustalonym planie. Może to powodować zamieszanie i niepewność, szczególnie w przypadku pracowników przyzwyczajonych do bardziej tradycyjnych stylów przywództwa.
- Wysokie wymagania: w przypadku elastycznych metod pracy często wymagane jest większe zaangażowanie wszystkich, a także istnieje uzależnienie od wzajemnych wkładów. Jest to coś, z czym nie każdy czuje się komfortowo.
- Nieodpowiednia dokumentacja: w przypadku zwinnego przywództwa brak dokumentacji może stać się problemem. Ponieważ często skupiamy się na ukończeniu zadań i natychmiastowym przejściu do kolejnych, ważne dane i informacje mogą zostać pominięte.
Podsumowanie:
Zwinne przywództwo polega na byciu elastycznym, responsywnym i zaangażowanym oraz na tworzeniu środowiska pracy, w którym pracownicy mają odwagę podejmowania własnych decyzji i ich głos jest słyszany. Do metod i modeli stosowanych w zwinnym przywództwie należą Scrum, Kanban, Lean i SAFe. Zaletami przywództwa zwinnego są: ciągłe doskonalenie, większa zdolność adaptacji i wysokie zaufanie, natomiast wadami mogą być niejednoznaczność, wysokie wymagania i nieodpowiednia dokumentacja.
Tutaj możesz przeczytać więcej na temat przywództwa