Jak zaprojektować nagradzane miejsce pracy: "Zacznij od badań"

Jak zaprojektować nagradzane miejsce pracy: "Zacznij od badań"

Możliwe jest tworzenie biur, które są czymś więcej niż tylko wydajnymi miejscami pracy. Jednym ze sposobów jest wykorzystanie modelu talerza dla zdrowia mózgu - opartego na siedmiu składnikach potrzebnych do osiągnięcia równowagi w życiu. Jeden kawałek ciasta: Zabawa.
Dla wielu osób biuro - zaraz po domu - jest miejscem, w którym spędzają najwięcej czasu. W związku z tym można by pomyśleć, że projektowanie naszych miejsc pracy powinno być co najmniej tak samo staranne i przemyślane, jak naszych domów.
W ostatnich latach to spostrzeżenie - że biuro to nie tylko miejsce pracy, ale część większej całości - zaczęło zyskiwać na popularności.

Heléne Lidström, która jest obecnie strategiem ds. miejsc pracy w Castellum, jest osobą, która ma doświadczenie w przekształcaniu miejsc pracy pod tym kątem. Kiedy wcześniej była szwedzkim menedżerem ds. marketingu w dużej globalnej firmie IT, zdała sobie sprawę, że technologia fundamentalnie zmieniła codzienne życie ludzi na przestrzeni dziesięcioleci - ale nasze miejsca pracy za nią nie nadążały:

- Nasze biura nadal wyglądały tak, jak wtedy, gdy telefony były przymocowane do ściany za pomocą kabla - mówi.
Dziś elastyczność, dobre samopoczucie, kreatywność i innowacyjność to dość powszechne słowa kluczowe, gdy firma projektuje środowisko biurowe. Jednak wtedy, gdy Heléne Lidström chciała przeprojektować biuro swojej firmy, sytuacja wyglądała inaczej. W dużej międzynarodowej firmie IT funkcja biura nie była poddawana ponownej ocenie od dłuższego czasu. I to było widać. Pomimo dużej przestrzeni, wiele osób czuło, że jest tam ciasno.

- Ale tak naprawdę nie było. Problem polegał na tym, że mieliśmy 600 pracowników i taką samą liczbę biurek - mimo że tylko 30 procent z nich było zajętych w danym momencie. Po prostu nie zoptymalizowaliśmy przestrzeni zgodnie z naszymi potrzebami.

Różnorodność jest kluczem

Kiedy Heléne Lidström zaproponowała radykalną zmianę biur w celu poprawy samopoczucia i produktywności pracowników, początkowo spotkała się ze sceptycyzmem i obawami. Aby osiągnąć jak najlepsze wyniki, zadbała o to, by pracować w oparciu o naukowe podstawy.

- W tym projekcie dużo pracowałam z płytkowym modelem zdrowia mózgu, teorią, że umysł potrzebuje siedmiu składników, aby się rozwijać: snu, aktywności fizycznej, czasu skupienia, czasu na refleksję, interakcji społecznych, zabawy i regeneracji. Oprócz tego przeprowadziliśmy dokładną analizę potrzeb, aby zobaczyć, jakie pragnienia mają nasi pracownicy - mówi.

Talerzowy model zdrowia mózgu, którego nazwa jest ukłonem w stronę klasycznego talerza w teorii odżywiania, został opracowany przez dwóch amerykańskich badaczy Davida Rocka i Daniela Siegela z założeniem, że dobre zdrowie mózgu - i równowaga w życiu - wymaga siedmiu codziennych składników lub aktywności. Kluczem jest różnorodność - podobnie jak nie powinniśmy jeść tego samego dania każdego dnia.
- Podczas tworzenia różnych stref uważam, że ważne jest, aby odważyć się na wybór różnych rodzajów materiałów w różnych pomieszczeniach, takich jak laminat, kolory RAL, tekstylia na meblach i zasłony. Zapewnia to jasność co do tego, co ma zastosowanie w każdej strefie, ale jednocześnie może stworzyć ogólne wrażenie, mówi Philip Götesson, który jest sprzedawcą projektów w AJ Produkty.

Podkreśla, że elastyczność i różnorodność można stworzyć na więcej sposobów niż tylko poprzez strefy.

- Spotkania to coś, co dla wielu osób zajmuje dużą część czasu pracy. Oczywiście istnieją różne rodzaje spotkań. Najczęstsze spotkanie ma 2-4 uczestników, a wtedy rozwiązaniem jest mniejsza sala konferencyjna. Ważne są również mniejsze pokoje telefoniczne, w których można się wymknąć, aby odebrać połączenie telefoniczne lub wideo. Aby zwiększyć elastyczność, dobrze jest pozostawić je bez możliwości rezerwacji.

Uważa również, że ważne jest, aby wybrać miejsce pracy - i stanowisko pracy - w zależności od wykonywanego zadania.

- W krótszych okresach nawet sofa akustyczna lub stolik pod laptopa mogą być najlepszym miejscem pracy do tego, co chcesz osiągnąć, mówi.

"Nowe biuro" stało się międzynarodową sensacją

Biuro, które Heléne Lidström pomogła zaprojektować, przeszło od oferowania pracownikom jedynie wyboru między biurkami i salami konferencyjnymi do obejmowania różnych stref i obszarów spotkań dostosowanych do różnych potrzeb. Był tu na przykład The Park dla tych, którzy chcieli pracować w otwartym i dostępnym środowisku z zielenią i ruchem, The Library dla tych, którzy chcieli cichego otoczenia oraz The Sports Bar, w którym muzyka płynęła z wbudowanych głośników. Biuro szybko stało się międzynarodową sensacją.

Dla Heléne Lidström i jej współpracowników było to wczesne potwierdzenie, że są na dobrej drodze do przeprojektowania miejsca pracy:

- Nagle zaczęły napływać nagrody, takie jak Sweden's Best Workplace i Sweden's Most Stylish Office, a ja przyjmowałam gości z całego świata, mówi Heléne Lidström.

Aby sprawdzić, czy nowe biuro faktycznie wpłynęło na samopoczucie i produktywność pracowników, firma zmierzyła zarówno doświadczenia pracowników, jak i wykonywaną pracę.

- Nie zawsze można zaobserwować znaczną poprawę zarówno satysfakcji, jak i wyników w miejscu pracy, ale tak było w tym przypadku. To był sukces.

Od tego czasu model płytkowy mózgu pozostaje centralnym punktem dla Heléne Lidström w praktycznie wszystkich projektach, w które była zaangażowana:

- Stworzenie zrównoważonego miejsca pracy, w którym zarówno ciało, jak i umysł dobrze się rozwijają, w oparciu o badania.

Siedem części modelu płytowego

  1. Sen
    Kiedy śpimy, mózg regeneruje się, a to, czego nauczyliśmy się i doświadczyliśmy w ciągu dnia, ma szansę się utrwalić.

  2. Aktywność fizyczna
    Aktywność fizyczna wzmacnia zdrowie mózgu na kilka sposobów - a także ma pozytywny wpływ na sen.

  3. Czas skupienia
    Kiedy całym sercem skupiamy się na zadaniu - bez przerw i w sposób zorientowany na cel - nasz mózg ma możliwość tworzenia głębokich połączeń.

  4. Czas na refleksję
    Cicha refleksja i skupienie się na wrażeniach zmysłowych, uczuciach i myślach może pomóc w zwiększeniu współpracy między różnymi częściami mózgu.

  5. Spotkania towarzyskie
    Relacje są ważne. Nawet dla mózgu i dla naszego dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego.

  6. Zabawa
    Według Daniela Siegela spontaniczne, kreatywne i nowe doświadczenia mogą pomóc w tworzeniu nowych połączeń w mózgu.

  7. Odpoczynek
    Zezwolenie mózgowi na relaks i błądzenie myślami jest korzystne, ponieważ pozwala nam się "naładować".
Źródło: drdansiegel.com

Ergonomista wymienia 5 czynników wpływających na zdrowie fizyczne

Nowe artykuły prosto do Twojej skrzynki!

Kilka razy w miesiącu wysyłamy nasz newsletter z wartościowymi artykułami, przewodnikami po produktach, inspirującymi aranżacjami wnętrz oraz aktualnymi promocjami. Zapisz się już dziś!
Zapisz się tutaj!
Proszę czekać...
Klikając "Zapisz", potwierdzasz, że zapoznałeś się z polityką prywatności.