Zarządzanie chemikaliami i odpadami niebezpiecznymi
Czym są odpady niebezpieczne?
Odpady niebezpieczne to takie, które powodują szkody dla zdrowia ludzkiego lub środowiska. Są to substancje żrące, rakotwórcze, toksyczne, łatwopalne lub wybuchowe. Do typowych odpadów niebezpiecznych należą zużyty olej, pozostałości farb, baterie, żarówki, różne chemikalia i odpady elektroniczne zawierające niebezpieczne składniki.
Wykorzystaj praktyczne pojemniki na śmieci i odpady przeznaczone do recyklingu z etykietami, które pozwalają oddzielić różne typy zawartości. Jeśli zadbasz o jasną informację, gdzie wyrzucać poszczególne odpady, ryzyko błędu istotnie zmaleje.
Co to są chemikalia?
W 2001 r. Komitet Nomenklatury Szwedzkiego Towarzystwa Chemicznego zdefiniował termin „substancja chemiczna” w następujący sposób: makroskopowo jednorodny podstawowy pierwiastek lub związek chemiczny stosowany w procesie przemysłowym lub handlowym. Może to brzmieć nieco niejasno dla tych, którzy nie mają wiedzy na temat chemii, ale w skrócie oznacza to, że chemikalia są wszędzie wokół nas.
Trzeba wiedzieć, które chemikalia są szkodliwe dla ludzi, zwierząt i środowiska. Wszystkie niebezpieczne produkty chemiczne muszą być klasyfikowane, oznakowane i pakowane zgodnie z zasadami zawartymi w unijnym rozporządzeniu CLP, które oznacza klasyfikację, oznakowanie i pakowanie (nr 1272/2008).
Przykłady niebezpiecznych chemikaliów i substancji:
- Amoniak
- Arsen
- Benzen
- ołów
- Formaldehyd
- Dioksyny
- Chlor
- kadm
- Wodorotlenek sodu
- Polichlorowane bifenyle (PCB)
- Siarkowodór
- Chlorek winylu
Przechowywanie odpadów niebezpiecznych
Jeśli firma przechowuje chemikalia, zawsze istnieje ryzyko rozlania i wycieku. Ważne jest, aby zapobiec powodowaniu szkód dla ludzi i środowiska lub niebezpiecznych reakcji chemicznych.
Kilka kluczowych punktów dotyczących przechowywania chemikaliów:
- Substancje chemiczne należy przechowywać w specjalnych szafach na chemikalia, szafach na kwasy, substancje żrące, niebezpieczne itp.
- Przechowuj chemikalia oddzielnie, jeśli ich zmieszanie w przypadku rozlania może spowodować niebezpieczne reakcje chemiczne.
- Wykorzystaj pojemniki ociekowe, wanny wychwytowe lub specjalne tace do zbierania wycieków.
- Nie przechowuj kwasów razem z zasadami, mocnych kwasów razem z substancjami organicznymi, substancji silnie utleniających razem z substancjami ulegającymi utlenieniu.
- Przechowuj chemikalia w sposób uniemożliwiający dostęp do nich osobom niepowołanym, np. w zamykanych szafach chemicznych.
- Upewnij się, że środki ochrony indywidualnej (PPE) i karty charakterystyki (SDS, MSDS) są łatwo dostępne, a wszyscy pracownicy zostali przeszkoleni w zakresie obchodzenia się z chemikaliami i ich przechowywania. Posiadanie jasnego planu gotowości na wypadek awarii.
- Upewnij się, że pojemniki są prawidłowo oznakowane i przechowywane w oznakowanym miejscu, aby chronić pracowników przed szkodliwym narażeniem i zapobiegać pomyłkom.
Przeczytaj także: Poprawa bezpieczeństwa przemysłowego dzięki wyraźnemu oznakowaniu i oznaczeniom podłogowym
Postępowanie z niebezpiecznymi chemikaliami
Praca z chemikaliami stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia każdego, kto nie używa odpowiedniego sprzętu ochronnego lub nie przestrzega przepisów prawa. Obowiązkiem właściciela firmy jest dopilnowanie, aby w miejscu pracy znajdowały się znaki i oznaczenia ostrzegające o zagrożeniach, a pracownicy byli dobrze przeszkoleni w zakresie procedur bezpieczeństwa. Zwiększy to prawdopodobieństwo przestrzegania instrukcji i zasad pracy, zmniejszając ryzyko wypadków lub kar.
Bezpieczne obchodzenie się z chemikaliami sygnalizuje, że bezpieczeństwo jest priorytetem w miejscu pracy. Gdy pracownicy czują się bezpiecznie i mogą wziąć odpowiedzialność za bezpieczeństwo swoje i innych, ma to również pozytywny wpływ na kulturę pracy. Regularna kontrola i konserwacja sprzętu może pomóc utrzymać miejsce pracy w dobrym stanie, a dzięki kontroli zapasów ograniczyć niepotrzebne zakupy i marnotrawstwo zasobów. Jedną ze wskazówek jest wypróbowanie metody 5S.
W razie wypadku
We wszystkich rodzajach pracy z chemikaliami muszą być dostępne instrukcje postępowania w sytuacjach awaryjnych i sprzęt do radzenia sobie z wypadkami w razie ich wystąpienia. Obejmuje to sprzęt gaśniczy, myjki do oczu i stanowiska prysznicowe do szybkiego mycia ciała w przypadku narażenia na działanie substancji niebezpiecznych.
Postępowanie z odpadami niebezpiecznymi
Odpadów niebezpiecznych nie należy w żadnym wypadku wyrzucać do kosza na śmieci, mieszać z innymi odpadami ani wylewać do kanalizacji. Jako osoba prywatna możesz oddać odpady niebezpieczne do punktu recyklingu. Wymóg sortowania odpadów dotyczy zarówno osób prywatnych, jak i firm, jednak w przypadku tych drugich obowiązują specjalne zasady dotyczące sortowania, dokumentowania i transportu odpadów niebezpiecznych, o których warto wiedzieć.
Jako właściciel firmy masz obowiązek wiedzieć, w jaki sposób Twoje odpady niebezpieczne wpływają na środowisko i zdrowie, a także znać zasady postępowania z odpadami i ich klasyfikacji. Oczekuje się również, że będziesz dokumentować, jakie odpady niebezpieczne występują w przedsiębiorstwie i zapobiegać ich powstawaniu. Dodatkowo odpowiadasz za to, aby przewoźnik i odbiorca odpadów posiadali niezbędne pozwolenia.
Rejestr odpadów Szwedzkiej Agencji Ochrony Środowiska
Od 1 listopada 2020 r. wszystkie firmy w Szwecji muszą zgłaszać do rejestru odpadów Szwedzkiej Agencji Ochrony Środowiska, jeśli firma uwalnia odpady niebezpieczne. Dotyczy to wszystkich operacji: produkcji, transportu, zbioru, pośrednictwa w handlu i przetwarzania odpadów niebezpiecznych.
Rejestr odpadów zapewnia jaśniejszy obraz przepływu odpadów niebezpiecznych w Szwecji, zwiększając możliwości prawidłowego postępowania. W Szwecji powstaje rocznie ponad 2 miliony ton odpadów niebezpiecznych. Aby osiągnąć cel, jakim jest nietoksyczne środowisko i promować rozwój w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym, należy zwiększyć poziom recyklingu i zmniejszyć ilość wytwarzanych odpadów.
Przykłady odpadów niebezpiecznych
- Aceton
- Środek odtłuszczający
- Baterie
- Pestycydy
- Odpady elektryczne
- Drewno impregnowane
- Farby na bazie rozpuszczalników
- Rtęć
- Benzyna lakowa
- Pozostałości kleju
- Produkty farmaceutyczne
- Lakier do paznokci
- Odpady olejowe
- Kwasy
Zapytaj nas o rozwiązania do sortowania odpadów!
Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące, na przykład, szafek środowiskowych lub pojemników do sortowania odpadów, skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy!