Przywództwo transformacyjne

Przywództwo transformacyjne

Przywództwo transformacyjne to teoria, w której lider i zespół współpracują ze sobą, wykraczając poza bezpośrednie interesy i korzyści. Po zidentyfikowaniu koniecznej zmiany, lider tworzy wizję, aby pokierować zmianą wraz ze swoimi pracownikami. Lider transformacyjny jest zaangażowany, zachęcający i służy jako inspiracja i wzór do naśladowania dla swoich pracowników.

Jako firma rodzinna działająca na 21 rynkach nieustannie pracujemy nad rozwojem własnego przywództwa. Od 45 lat współpracujemy również z przedsiębiorcami i liderami biznesu. Pozwól nam więc pomóc Ci w aranżacji miejsca pracy – i przyczynić się do poszerzenia wiedzy na temat przywództwa transformacyjnego.


Czym jest przywództwo transformacyjne?

Teoria przywództwa transformacyjnego została opracowana pod koniec lat 70. przez Jamesa MacGregora Burnsa i opiera się na założeniu, że inspirujący lider motywuje zespół do pracy na rzecz wspólnych celów. Budując zaufanie i służąc jako wzór do naśladowania, lider tworzy bezpieczne środowisko pracy, w którym każdy jest zachęcany do rozwoju i doskonalenia swoich wyników. MacGregor Burns stwierdził, że „liderzy i naśladowcy pomagają sobie nawzajem w awansie na wyższy poziom moralności i motywacji”.

Bernard M. Bass rozwinął ten model w latach 80. i sformułował cztery elementy, które obecnie można uznać za podstawę przywództwa transformacyjnego.

Motywacja poprzez teorię samostanowienia

Teoria samostanowienia (SDT) to psychologiczna teoria dotycząca motywacji, dobrego samopoczucia i rozwoju osobistego człowieka oraz wpływu okoliczności w naszym środowisku na te czynniki. Sugeruje to, że ludzie naturalnie dążą do wzrostu, rozwoju i optymalnego funkcjonowania. Teoria samostanowienia koncentruje się na trzech podstawowych potrzebach psychologicznych: autonomii, kompetencjach i pokrewieństwie. Zakłada również dwa podstawowe rodzaje motywacji: motywację wewnętrzną i motywację zewnętrzną.

Połączenie modelu transformacyjnego i teorii samostanowienia to dobry sposób na wykorzystanie wszystkich czterech elementów przywództwa transformacyjnego i skutecznego sposobu motywowania pracowników.

Sztuka dawania i przyjmowania konstruktywnej krytyki

Podsumowanie:

Przywództwo transformacyjne, opracowane przez Jamesa MacGregora Burnsa, to metoda przywództwa, w której liderzy i pracownicy współpracują ze sobą poza indywidualnymi korzyściami, aby wprowadzać zmiany i osiągać wspólne cele. Rolą lidera jest angażowanie, zachęcanie i wzmacnianie pozycji swoich pracowników zarówno jako grupy, jak i indywidualnie. Przywództwo transformacyjne opiera się na czterech elementach: działaniu jako wzór do naśladowania, dostarczaniu inspirującej motywacji, oferowaniu stymulacji intelektualnej i okazywaniu indywidualnej uwagi.

Czym jest przywództwo? Menedżer i lider to nie zawsze to samo

FAQ

Korzystanie z przywództwa transformacyjnego jest skutecznym sposobem tworzenia zaangażowanych i dobrze prosperujących pracowników, ponieważ model ten zachęca do rozwoju osobistego i rozwijania ducha zespołu. Dlatego pasuje do większości miejsc pracy, w których jest miejsce na takie przywództwo. Jednak nie jest to szybkie rozwiązanie, ale styl przywództwa, który wymaga ciągłego doskonalenia i długotrwałego stosowania.
Transformacyjny lider traktuje pracowników priorytetowo i koncentruje się na podkreślaniu ich dobrych cech i promowaniu zaangażowania. Lider transakcyjny stosuje nagrody lub kary w zależności od tego, jak pracownicy wykonują swoje zadania.
James MacGregor Burns (1918-2014) był amerykańskim historykiem, politologiem i autorem książek, w tym Przywództwo, w której zebrał swoje teorie na temat przywództwa.
Bernard M. Bass (1925-2007) był amerykańskim profesorem i badaczem znanym głównie ze swojej pracy w badaniach nad przywództwem. W chwili przejścia na emeryturę był najczęściej cytowanym badaczem przywództwa na świecie.
Aby lider w zachęcający i zaangażowany sposób angażował pracownika zarówno w jego własny rozwój, jak i w rozwój działalności firmy.
Przywództwo rozwojowe to model, który z punktu widzenia badań opiera się na przywództwie transformacyjnym. Oba modele to style przywództwa koncentrujące się na tworzeniu pozytywnych zmian w organizacji oraz promowaniu wzrostu i rozwoju pracowników. Przywództwo rozwojowe to model przywództwa np. szwedzkich sił zbrojnych.
Amerykańscy psychologowie Edward L. Deci i Richard Ryan.

Nowe artykuły prosto do Twojej skrzynki!

Kilka razy w miesiącu wysyłamy nasz newsletter z wartościowymi artykułami, przewodnikami po produktach, inspirującymi aranżacjami wnętrz oraz aktualnymi promocjami. Zapisz się już dziś!
Zapisz się tutaj!
Proszę czekać...
Klikając "Zapisz", potwierdzasz, że zapoznałeś się z polityką prywatności.